Цели на проекта, хипотези и подходи за постигането им
1.1. Цели и хипотези
Анализът на нерешените проблеми в двете направления и дългогодишният опит, който имат членовете на научния колектив в областта на фундаменталните научни изследвания, ни дава увереност да предложим за финансиране изследователски проект, целящ:
Клъстер 1. Стратегическо проектиране на устойчиви ресурсно-осигурителна вериги.
Цел. Провеждане на фундаментални изследвания за създаване на научно-обосновани методи за стратегическо проектиране и управление на РОВ за производство и разпространение на биодизел (БРОВ) от първо и второ поколение биосуровини, осигуряващи устойчивост по отношение на екологични, икономически и социални критерии с отчитане на потребностите на регионите от течни горива за транспорта и в условията на несигурни данни.
Хипотеза. Неоптималното решение по отношение на локализацията на производствените мощности, тяхната производителност, начина на снабдяването им с биосуровини, а също така и разпределението на биогоривата до крайните потребители, може да обезсмисли ползите от използването на биогоривата. Задачата за оптимален синтез на цялостната верига за производство и разпространение на биогоривото, а също така и утилизация на генерираните отпадни продукти при производството на биосуровини и биодизел в даден регион значително се усложнява поради несигурността на информацията за доставки, цени, търсене и др.
Обект на изследванията са ресурсно-осигурителните вериги за производство и разпространение на биодизел с използване на първо и второ поколение биосуровини.
Клъстер 2. Тактическо проектиране на устойчиви ресурсно-осигурителна вериги.
Цел. Провеждане на фундаментални изследвания за създаване на научно-обосновани методи за тактическо проектиране и управление на устойчиви ресурсно-осигурителни вериги за производство на млечни продукти с отчитане на екологично, икономическо и социално въздействие в условията на сигурни и несигурни данни.
Хипотеза. Да се осигури най-добър компромис между поставени екологични, икономически и социални цели при решаване на задачата за оптимално тактическо проектиране на устойчиви РОВ за производство на млечни продукти при наличието на несигурности по отношение на потребителското търсене и цените на произвежданите продукти в краткосрочен план.
Обект на изследванията са ресурсно-осигурителните вериги за производство на млечни продукти по различни технологии.
1.2. Подходи за постигане на изследователските цели, включително и интердисциплинарност на проекта
Подходи за постигане на изследователските цели в проекта се определят от общите групи от задачи, които ще бъдат решени в двата клъстера (стратегически и тактически ресурсно-осигурителни вериги), както следва:
• Подходи за получаване на достоверна информация за стратегическите и тактически ресурсно-осигурителните вериги;
• Подходи за създаване на адекватни математични модели за проектиране и управление на стратегическите и тактически ресурсно-осигурителните вериги;
• Подходи за получаване на количествени оценки за устойчивостта, ефективността, екологичното, икономическо и социално въздействие на стратегическите и тактически ресурсно-осигурителните вериги;
• Подходи за верификация на изследванията чрез количествено определяне на оптималните стойности на съответните оценки за реални стратегически и тактически ресурсно-осигурителните вериги.
В крайна сметка, тяхното приложение трябва да доведе до изграждане на методологии за:
1). Анализ, проектиране и управление на РОВ за биогорива, осигуряващи намиране на областите на компромисни решения съгласно концепцията за устойчиво развитие с използване на модели, които включват несигурности.
2). Анализ, проектиране и управление на РОВ за производство на млечни продукти, осигуряващи намиране на областите на компромисни решения съгласно концепцията за устойчиво развитие с използване на модели, които включват несигурности.
Очевидно е, че по пътя за постигането на изследователските цели трябва да бъдат приложени познания от областта на:
• инженерната химия (изследване на процеси, технологии, и др.);
• системното инженерство (създаване на структури, супер-структури и мрежи);
• математиката (статистика, математическото моделиране, оптимизация);
• екология (оценка на въздействието на околната среда, анализ на жизнения цикъл);
• икономика (икономическа ефективност, икономически оценки и др.).
Всичко това прави проектното предложение интердисциплинарно, а експертизата и опита в гореизброените области на предложения екип по проекта е ясно видима от приложените професионални биографии.